Várostervezési napok a BME-n

 

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakkollégiumai által szervezett 2024-es Várostervezési Napok rendezvényén jártam.

Az egyetemi hallgatóknak kiírt verseny célja, hogy elsősorban építész, tájépítész, építőmérnök és közlekedésmérnök hallgatók – az idén környezetmérnök és két építőművész egyetemista is jelentkezett-, hogy csapatokban együtt dolgozva áttervezzék Budapest egy közterületét az élhetőbb környezet és a fenntarthatóság jegyében.

A rendezvény mottója lehetne ez az igazán találó kedvcsináló szlogen: „szerezz arcot, hívd fel magadra a szakma figyelmét!”

Az idei górcső alá veendő terület Pesterzsébet felső vasútállomás és környezete volt, ezt az információt azonban a versenyzők csak a verseny első napján tudták meg. A pályamunkák kidolgozásánál érintett volt a csepeli Francia-öböl, a Gubacsi híd környéke, a pesterzsébeti Helsinki és Topánka út környezete is. Izgalmas volt megismerni a pályamunkák különféle alapötleteit, a javaslatok kidolgozásánál a zöldebb, élhetőbb megoldások domináltak.

A feladat megoldásán 5–7 fős, vegyes összetételű BSc-s és MSc-s hallgatókból álló csapatokban kellett együtt dolgozni, a komplex tervezési feladat minél frissebb és kreatívabb megoldását kidolgozva, ahol a hangsúly ez utóbbiakon van, nem számít a szakmai tapasztalat. Városszerkezet-, közlekedés-, infrastruktúra-, közterület- és középület-tervezés, mind-mind teret kaptak a feladat különböző megoldásai során.

Miért is jó a Várostervezési Napok rendezvényén elindulni? – tettem fel a kérdést a hallgatóknak. A válaszok azonnal érkeztek: verseny során megismerkedhetnek más szakok tervezési módszereivel, szempontrendszereivel úgy, hogy a feladat kidolgozása közben – a versenyen folyamatosan – egyetemi oktatók és elismert tervező-mérnökök konzultáltak velük. A tapasztalaton túl értékes nyeremények és ajándékok is vártak a résztvevőkre, de ide sorolhatjuk a kapcsolatépítés lehetőségeit és nem utolsó sorban módjukban áll megismerkedni akár a jövőbeni munkatársaikkal és még új barátokat is lehet szerezni.

Az előző rendezvények versenyzői visszajelzéseire reagálva idén kissé módosított programtervvel rendezték meg a már hagyományosnak számító széleskörű, több egyetemet is érintő szakmai programot, amelyhez az előző évek tapasztalatai alapján a szervezők több időt biztosítanak a műhelymunkára, azaz a feladatok kidolgozására.

A csütörtöktől hétfőig terjedő időszakban a csapatoknál lázas munka folyt, melynek eredményeként az egyes csapatok közösen bemutatott prezentációi alapján igen kiváló ötletek születtek a tervezési terület élhetővé tételére és a terület különféle hasznosítására, valamint közlekedési kapcsolatainak ki-, illetve átalakítására vonatkozóan. Az ötletek fő koncepcióit és néhány jellemző részletét plakátokon is megjelenítettek a versenyző csapatok, melyeket a Baross Gábor Kollégium aulájában kiállítva lehetett megtekinteni. A nagy számú és több szakterületet képviselő kiváló szakemberekből álló zsűri döntése alapján az idei versenyt az „E” csapat „Csepel gyöngye” nevet viselő projektje nyerte.

Ezúton is gratulálunk a nyertes csapat tagjainak!

A rendezvény helyszínéül szolgáló BME Baross Gábor Kollégium aulájában a támogatók roll-up-jai között jelen volt a MAÚT kifejezetten fiataloknak, modern dizájnnal készült plakátja, mellyel a NEXT GEN programunkra hívta fel a figyelmet.

Remek öletnek bizonyult a figyelemfelkető grafikai megoldás alkalmazása és az információk QR kódos elérhetőségének biztosítása-így pillanatok alatt az érdeklődők telefonjain rendelkezésére állt a pályázattal kapcsolatos összes lényeges tudnivaló. Jó volt megtapasztalni, hogy az ott lévő fiatalok közül többek érdeklődését is felkeltette a pályázatunk: volt, aki még gondolkodik az induláson, és volt, aki biztos pályázó lesz.

Az idénre már immár ötnapossá nőtt rendezvény sikeres lebonyolításához a MAÚT támogatóként járult hozzá.

Németh Mónika

 

KAPCSOLÓDÓ OLDALAK

MŰSZAKI ELŐÍRÁSOK

KÖZELGŐ ESEMÉNYEK

ÚJDONSÁGOK