Nagy sikerrel zárult a MAÚT30 Nemzetközi Tudományos Szimpózium

 

Csepreghy Nándor miniszterhelyettes köszöntő előadásával nyitott és a NextGen, a MAÚT Magyar Út- és Vasútügyi Társaság fiataloknak indított tehetségkutató előadásaival zárult a nagy sikerű nemzetközi rendezvény.

Tíz nemzetközi és annál is több hazai előadóval, összesen hat szekcióban dolgoztak együtt a szakemberek két napon át, ahol a rendezvény gerincét a szabályozás, a megtérülő innováció, a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság témái adták. Ugyancsak központi témaként kezelték a szimpózium szervezői a generációváltás kérdését, aminek külön szekciót dedikáltak.

A köszöntőket követően az Építési és Közlekedési Minisztérium részéről Dr. Bartal Tamás, majd Dr. Kerékgyártó János számolt be a hazai szakmapolitikát érintő kérdésekről, fejleményekről. Őket két osztrák szakember követte: előbb Dr. Martin Fellendorf, az FSV elnöke, majd Dr. Josef Doppelbauer, az EU Agency for Railways vezérigazgatója osztotta meg gondolatait az osztrák útügyi és az összeurópai vasútügyi szabályozás nézőpontjából.

A téma fontosságát jelzi, hogy két szekció központi témája is volt a megtérülő innováció. A digitalizáció, automatizáció és mesterséges intelligencia volt a témája a lengyel Aleksander Zborowski eladásának, amit Dr. Peter Nutz szakmai beszámolója követett az érdesítőszerek környezeti hatásainak bécsi minimalizálásáról. Koch Domonkos a XXI. századi magyar útfenntartás világába kalauzolta el hallgatóságát, Dr. Balázs György professzor pedig a szerkezetépítés terén alkalmazható megtérülő innováció világába repített bennünket.

Az ebédet követően is telt házzal zajlott a rendezvény, ahol minden előadást angol-magyar tolmácsok segítettek. A sort a francia Michel Virlogeux kezdte a szerkezeti betonok, a mérnökök és a tervezők jövőjének néhány kérdésével, őt Dr. Dunai László követte a budapesti Műegyetemen végzett, hídépítést támogató kutatások bemutatásával. Dr. Szendefy János a geotechnika világáról beszélt, majd a cseh Dr. Jan L. Vítek mutatta be a beton alagútbélések építési technológiáit Csehországban.
A napot Nyiri Szabolcs, a MAÚT elnöke zárta „Hogyan tovább, MAÚT”? című előadásával.

A gálavacsorát megelőzően első alkalommal adták át a Dr. Scharle Péter emlékére négy szakmai szervezet által az idei évben alapított Scharle Péter Kultúrmérnöki Díjat. A díjat Munkácsy András nyerte el, akinek Scharle András, a névadó fia adta át az emlékplakettet és a díszoklevelet.

A második nap első és második szekciójának témája is a társadalmi felelősségvállalás, a fenntarthatóság volt. Koji László az építésgazdaság aktuális helyzetétől, Dr. Füleki Péter az útépítésben lévő energiafelhasználás csökkentési lehetőségekről, Urvald Krisztián pedig a vasútépítés területén előttünk álló klímapolitikai összehangolás és fenntartható finanszírozás kérdéseiről beszélt. A nagyvárosi életminőség javítási lehetőségeit elemezte Üveges Péter, akit a hollandiai Delft-i Egyetemről érkezett Dr. Lóránt Tavasszy követett az elektronikus közúti rendszerek területén végzett kitekintésével.

A szekciót az elismert nemzetközi szakember, a szlovákiai magyar Boros Zsolt folytatta, aki egy zöld és innovatív megközelítést mutatott be az aszfaltburkolatok új generációjához. Az előadások zárásaként az osztrák Jens Hoffmann az építőiparban végzett kutatásról és fejlesztésről beszélt a szociális felelősség nézőpontjából. Ebéd előtt még egy heves hangvételű panelbeszélgetés zajlott Pásztor Zoltán moderálásával a társadalmi felelősségvállalás témájában, amelynek résztvevői Dr. Szakonyi Petra, Biczók Péter, Dr. Kiss János Péter, Dr. habil. Szalkai Gábor és Kiss László voltak.

A szimpózium utolsó szekciója mintegy átvezetett bennünket a jövőbe, ahol a MAÚT tehetségkutatójának, a NextGen programnak a fiatal előadói mutatkoztak be. A 24 pályázóból egy elődásra felkészítő tréninget követően választotta ki a szakmai zsűri előzetesen azt a nyolc előadót, akik a szimpózium zárásaként rövid önálló előadás keretében bemutathatták szakmai ötleteiket. Voltak közöttük egyetemi hallgatók (Miskolci Egyetem, BME, Széchenyi István Egyetem, Pázmány Péter Katolikus Egyetem), ám a legifjabbak a Székesfehérvári SzC Jáky József Technikumból, a Nyíregyházi SZC Vásárhelyi Pál Technikumból, a Miskolci SZC Baross Gábor Üzleti és Közlekedési Technikumból és a Nyíregyházi SZC Vásárhelyi Pál Technikumból érkeztek.

Az előadások végig közel telt házzal, lelkes hangulatban zajlottak, így a szimpózium méltó koronája lett az idén 30 éves MAÚT jubileumi rendezvényeinek.

MAÚT30 PROCEDEENGS

 

KAPCSOLÓDÓ OLDALAK

MŰSZAKI ELŐÍRÁSOK

KÖZELGŐ ESEMÉNYEK

ÚJDONSÁGOK